Stavební materiál
 
- Úvodní stránka - Podlahy, dlažby a obklady - Sanace zdiva - Tepelná izolace - Zateplení fasád - Plastové jímky - žumpy samonosné - Kotle na tuhá paliva - Kondenzační kotel - Samonosné plastové jímky a plastové septiky - Kotle na tuhá paliva - dřevo - Vypište poptávkový formulář


Výhody samonosné plastové jímky

Řešíte nakládání se splaškovou vodou u své nemovitosti a uvažujete o pořízení samonosné plastové jímky ať už jen jako součást většího celku řešení nebo jako hlavní jednotku pro akumulaci? Přinášíme vám bohaté informace na toto téma. V sérii článků vám představíme výhody i nevýhody plastových samonosných jímek, plastových samonosných septiků a mnoho dalších informací o nakládání se splaškovou či dešťovou vodou.

K čemu samonosné plastové jímky – žumpy slouží?

Samonosné plastové jímky jsou velké nádrže určené pro akumulaci splaškové vody. Splašková vody v těchto nádržích částečně vyhnívá a následně z části odtéká přepadem a z části je potřeba splašky jednou za čas vyvézt. S ohledem na častější frekvenci vyvážení či vypouštění plastové jímky doporučujeme jímku instalovat pouze k chatám a jiným méně využívaným nemovitostem, popř. jako pouhou část systému pro nakládání s odpadní vodou.

Systém pro nakládání s odpadní vodou včetně samonosného plastového septiku

Tento odpadní systém může být složený z plastového samonosného septiku, ve kterém dojde k biomechanickému přečištění splaškové vody pomocí tříkomorového systému, ve které splašky vyhnijí. Následně přečištěná voda na úrovni vody užitkové může odtékat právě do plastové jímky, kde se může pravidelně akumulovat a následně využívat pro zalévání zahrady nebo mytí vozů. Aby tato užitková voda nezapáchala, doporučujeme využívat bakterie do septiků, které zajistí správný a rychlý proces vyhnívání.

ilustrační fotografie plastové jimky

Výroba plastových jímek a kvalitativní normy

Plastová jímky se vyrábí ve všech možných objemech a záleží tedy pouze na vašich potřebách. Všechny plastové jímky a samonosné plastové septiky, které nabízí náš partner StavebninyX.cz jsou samozřejmě vyráběny dle ČSN a evropských norem (EN). Současně též většina dodavatelů splňují náročné podmínky pro získání certifikátu ISO. Samonosné plastové jímky a septiky mají velmi dlouhou životnost a jsou 100% vodotěsné.

Příslušenství plastových samonosných jímek

K samonosné plastové jímce je možné doobjednat kompletní příslušenství od základních trubek pro správné a bezpečné napojení až po signalizační systém, který vám včas oznámí, že je potřeba objednat vývoz jímky nebo její vypuštění či jiné zužitkování nabrané vody.

Vsakovací plastová jímky

Jednou z dalších variant plastových jímek je typ, který umožňuje vsakování vody. Výrazně však nedoporučujeme tuto variantu vyžívat pro nakládání se splašky, ale pouze s přečištěnou vodou nebo s vodou dešťovou. Jímky pro vsakování má tedy dva účely – jednak vodu po nějaký čas akumuluje a současně vodu vsakuje do spodních vod. S ohledem na nejistotu dešťů v letním období však výrazně doporučujeme pořízení standardní plastové jímky, která je často levnější a při svedení dešťové vody vám zajistí její dostatek po suchá období pro účely splachování, mytí vozů nebo zalévání květin, zahrady nebo trávníku. V západní Evropě se jedná o oblíbený zdroj kvalitní vody s ohledem na neustálý růst cen pitné vody.

autor: -ak-