Stavební materiál
 
- Úvodní stránka - Podlahy, dlažby a obklady - Sanace zdiva - Tepelná izolace - Zateplení fasád - Plastové jímky - žumpy samonosné - Kotle na tuhá paliva - Kondenzační kotel - Samonosné plastové jímky a plastové septiky - Kotle na tuhá paliva - dřevo - Vypište poptávkový formulář


Jak vybírat kotel na tuhá paliva

Rozhodli jsme, že vám v dnešním článku přineseme podrobné tipy, jak vybírat kotel na tuhá paliva. Co je dobré si ujasnit, než koupíte kotel na tuhá paliva a několik dalších užitečných rad. Kotle na tuhá paliva jsou čím dál tím oblíbenější volbou při výběru vhodného kotle do domácnosti. S ohledem na drahý zemní plyn a elektřinu jsou často kotle na tuhá paliva jediným ekonomicky opodstatnitelným zdrojem tepla. Na druhou stranu má tento druh kotlů i své nevýhody a to ve fyzické potřebě konkrétních tuhých paliv – od uhlí až po dřevěné pelety.

Kotel na tuhá paliva – pelety

Kotle na tuhá paliva, konkrétně na pelety jsou nejlepší náhradou, pokud chcete topit až o polovinu levněji, než plynem a současně mít určitý komfort, co se týče přikládání a kontroly kotle. Kotel na tuhá paliva se zásobníkem tak stačí jednoduše naplnit a následující 3 až 5 dnů si jej nemusíte vůbec všimnout. Kotel se postupně automaticky doplňuje a nespaluje tak zbytečné palivo.

kotel na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva, konkrétně pelety jsou o něco málo dražší, než běžné kotle, ale pelety si čím dál tím častěji nalézají cestu do českých domácností. Co se týče samotného komfortu, lze jej vyladit až do takové dokonalosti, že stačí naplnit velký zásobník několika tunami pelet a kotle sinemusíte všimnout téměř celou zimu. Pelety jsou navíc pro velké zásobníky levnější, protože se objednávají po velkých tunových pytlích a nikoliv dávkované po 15 kg jako je tomu v případě kotlů s malým zásobníkem.

Kotel na tuhá paliva – tuhé palivo uhlí

Další a jednou z nejlevnější variant, jak topit s kotlem na tuhá paliva, je pořízení kotle na uhlí. Tyto kotle jsou jednak levné na samotné pořízení a jednak i uhlí nepatří k nejdražším tuhým palivům. Na druhou stranu se na tyto kotle vztahuje řada regulací a v některých oblastech, kde naleznete jeden dům „přilepený“ na druhý, je tento typ kotle na tuhá paliva dokonce zakázán nebo eliminován vysokým poplatky za životní prostředí.

Ke kotli na tuhá paliva, konkrétněji na uhlí lze též pořídit zásobník jako je tomu u kotle na pelety. Tento typ kotle na tuhá paliva se zásobníkem na uhlí pak stačí opět jednou za 2 až 4 dny naplnit a uhlí se pomalu dávkuje automaticky do kotle. Snadno si tedy tento typ kotle na tuhá paliva nastavíte tak, aby pomalu přitápěl po celý den a vy se po každé vrátili do vyhřátého domu bez povinnosti zatápět po každém návratu z práce.

Příště si povíme něco o možnostech kotle na tuhá paliva spalující dřevo, dřevní štěpku a nebo univerzální variantu kotle na tuhá paliva, ve které lze spalovat většinu druhů tuhých paliv.

autor: -ak-