Stavební materiál
 
- Úvodní stránka - Podlahy, dlažby a obklady - Sanace zdiva - Tepelná izolace - Zateplení fasád - Plastové jímky - žumpy samonosné - Kotle na tuhá paliva - Kondenzační kotel - Samonosné plastové jímky a plastové septiky - Kotle na tuhá paliva - dřevo - Vypište poptávkový formulář


Kotle na tuhá paliva – spalování biomasy

Kotle pro spalování biomasy, tedy například nejlevnějšího palivového dřeva, patří ekonomicky mezi nejvíce ekonomický zdroj tepla ve srovnání s jinými kotli, jako jsou například kotle na tuhá paliva určené pro spalování pelet, kotle na tuhá paliva určené pro spalování uhlí a další.

Nejen ekonomické výhody spalování biomasy

Jak jsme již zmínili výše, biomasa, kam dřevo patří, je jednou z nejlepší variant, pokud bydlíte v hustě zabydlené oblasti a spalování uhlí by tedy výrazněji omezovalo vaše sousedy.

Kotle na tuhá paliva při spalování dřeva vydrží skutečně dlouhou dobu a směs látek, které vypustíte komínem, patří mezi ty ekologicky nejšetrnější, tedy jinými slovy mezi neškodlivé látky, které se volně rozptýlí do okolí a nikomu by neměly vadit. Mnohé argumenty hovoří proti kotlům na dřevo v rámci kotlů na tuhá paliva, jako o těch, o které se musíte neustále starat, čistit je a chodit do nich přikládat, nicméně dnešní kotle na dřevoplyn patří mezi novou generaci kotlů na tuhá paliva, která dosahuje velmi vysoké účinnosti při spalování některého z paliv jako je právě dřevo. Do kotlů můžete vhazovat dřevěná polena o velikosti 30 až 50 cm.

Konstrukce kotlů na tuhá paliva

Konstrukce kotlů na tuhá paliva – dřevo se nejčastěji skládá z litinového skeletu, betonové vložky a plechového obalu, pro příjemný vzhled. Jedná se o léta prověřenou konstrukci kotlů, která vám při správném zacházení může vydržet i 15 až 20 let, což je čtyřnásobek výdrže průměrných až podprůměrných kotlů. Kotle na tuhá paliva se řadí mezi ekonomicky nejvýhodnější.

řez kotlem na tuhá paliva

Co je potřeba si promyslet před koupí kotle na tuhá paliva – kotle na dřevo?

Každý kotel na dřevo je potřeba čistit a přikládat do něj. Výhodou je ekologický odpad, kdy vyhrabaný popel můžete využít jako ekologické hnojivo pro vaší zahradu. Frekvence přikládání do kotle roste či klesá v závislosti na efektivnosti kotle, jeho správného nastavení (provádí instalační firma) a venkovní teplotě. Jak jsme již zmínili, u nových kotlů na tuhá paliva stačí často přikládat jen 2x denně a kotel dlouhodobě udržuje v domě příjemnou teplotu.

Jiné varianty kotlů na tuhá paliva

Nechce se vám pravidelně přikládat? Pak zvažte pořízení kotle na dřevěné pelety nebo uhlí, jehož ceny jej v současnosti řadí mezi atraktivní a ekonomicky výhodná paliva. O výhodách kotlů na tuhá paliva, které dokáží spalovat pelety, si povíme v příštím příspěvku. Představíme vám většinu známých značek kotlů na tuhá paliva, ve kterých lze spalovat dřevěné pelety. Povíme si o ceně dřevěných pelet a jejich výhodám oproti klasickým plynovým kotlům.

Na co se můžete těšit?

Doufáme, že se vám náš dnešní článek o kotlích na dřevo líbil a že budete sledovat i další naše články, které budou nejen na téma kotlů na tuhá paliva, ale brzy vám přineseme i další články o kondenzačních kotlích, plastových jímkách nebo samonosných plastových septicích.

autor: -ak-